25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde mesaj tek: ‘Boyun eğmeyeceğiz!’


Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde, hanımefendiler dayanışma ve savaşım vurgusu yapmış oldu.Hanım Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim: “Şüpheli hanım ölümlerinde ciddi bir artış söz mevzusu. Özgürlüklerimize karşı dayatmalar da var. Tüm bunların karşısında da kuvvetli olduğumuzu da biliyoruz” dedi. Ataselim, “Siyasal iktidarın geriye dönük hamlelerinin toplumda bir karşılığı yok. Biz iddiamızdan vazgeçmiyoruz. Özgür yaşayacağız ve hanım cinayetlerini durduracağız” dedi.

MAHSA AMINI VURGUSU

Ilkin Çocuklar ve Hanımefendiler Derneği Başkanı avukat Müjde Tozbey Erden ise “Bu yıl Mahsa Amini ve gericiliğe karşı savaşım eden bayanların yılı. Amini’nin öldürülmesi ile ülkemizdeki hanımefendilere yönelik şiddetin artması içinde fark olmadığını görmeliyiz. Adam eliyle meydana getirilen saldırılarda, bayanların baş eğmeyeceğini İran’da gördüğümüz benzer biçimde, ülkemizin her köşesinde de görmekteyiz. Bugün en kuvvetli duruşu hanımefendiler göstermektedir” diye konuştu.

EMEK SÖMÜRÜSÜNE KARŞI…

29 Ekim Hanımefendileri Derneği Genel Başkan Şenal Sarıhan da “Hanımefendiler hâlâ eşit işe eşit ücret alamıyor. Ziraat işçisi, sığınmacı hanım ve kız evlatları hem ayırımcılığın hem de emek sömürüsünün muhatabı oluyor. Hanımefendiler, salt annelik görevi ile eve hapsedilmek isteniyor. Bugün başta İran olmak suretiyle ezilen ve sömürülen tüm hanımlarla dayanışarak eşit ve özgür bir dünyayı kuracağız” dedi. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası