2 Yunan milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını talep edildi


Avrupa Parlamentosu’nda (AP) sular durulmuyor, AB Başsavcısı Laura Codruta Kövesi, yeni bir yolsuzluk şüphesiyle Avrupa Parlamentosu’nun (AP) iki Yunan milletvekili Eva Kaili ve Maria Spyraki’nin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep etti. Başsavcılık tarafınca meydana getirilen açıklamada, AB Yolsuzlukla Savaşım Ofisi’nden (OLAF) gelen raporda, parlamento ödeneklerinin yönetimi ve bilhassa asistan maaşlarıyla ilgili yolsuzluk yapıldığına dair şüpheler olduğu ifade edildi.AB Başsavcılığı, AB’nin mali çıkarlarını etkileyen suçları soruşturarak ve kovuşturarak AB vergi mükelleflerinin parasını korumak için kuruldu.Spyraki toplumsal medya hesabı üstünden yapmış olduğu açıklamada, “Avrupa Parlamentosu ile bir euroluk bile mali ihtilaf yaşamadığımı göstermek için EPPO’nun (AB Savcılık Ofisi) dokunulmazlığımdan feragat etme talebini memnuniyetle kabul ediyorum, Sorun, ciddi bir kişisel problemi olan ve (Avrupa Parlamentosu) bağlantı odasında bazı devamsızlıkları olan eski bir yabancı meslektaşımın ödemesi ile ilgilidir. QatarGate ile hiçbir ilgim yok ve başka hiçbir davayla ilgim yok” dedi.Avrupa Parlamentosu, Başsavcılığın talebini aldığını ve derhal ilgili prosedürü başlattığını bildirdi.

AP’DEKİ RÜŞVET SKANDALI(*2*)Belçika’da 9 Aralık’ta yolsuzluk ve kara para aklama soruşturmasında başkent Brüksel’de 16 ayrı operasyon gerçekleştirilmiş, Katar’ın AP’nin kararlarını etkilemek amacıyla stratejik konumdaki kişilere rüşvet verdiği öne sürülmüştü. AP’nin 14 başkan yardımcısından önde gelen Yunan milletvekili Kaili, İtalyan Articolo Uno Partisi üyesi Pier-Antonio Panzeri, Internasyonal Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Luca Visentini ve Sosyalistler ve Demokratlar Grubundan (S&D) asistan Francesco Giorgi yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Polis tarafınca meydana getirilen baskınlarda binlerce euro para ele geçirilmişti.Avrupa Parlamentosu’nun 8 senedir üyesi olan Kaili, AP Başkanı Metsola tarafınca görevden uzaklaştırılmıştı. Kaili ek olarak AP’deki Sosyalistler ve Demokratlar Grubu üyeliğinden de uzaklaştırılırken, Yunanistan’ın merkez solundaki Panhelenik Toplumcu Hareket (PASOK) partisinden ihraç edilmişti. Yunan makamları Kaili’ye, eşine ve yakın aile üyelerine ilişkin mal varlıklarını dondurmuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası