100 milyon dolarlık yakıt ve tahıl gönderiyor


Mali Iktisat ve Finans Bakanı Alousseini Sanou, mahalli basına yapmış olduğu açıklamada, Rusya’nın Mali’ye gönderilmiş olduğu 60 bin ton hidrokarbon, 35 bin ton gübre ve 25 bin ton buğdayın birkaç haftada ülkeye ulaşacağını bildirdi.
Sevkiyatın, Gine’nin başkenti Konaki’deki liman üstünden Mali’ye ulaştırılacağını belirten Sanou, bunun bedelinin 100 milyon doları bulduğunu kaydetti.
Sanou, 27 Ekim’de kalabalık bir heyetle Rusya’ya gitmiş ve bir takım görüşmede bulunmuştu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mali Cumhurbaşkanı Assimi Goita, Ağustos’ta Moskova’da görüşmüş ve iki önder, iş birliğini geliştirme mevzusunda mutabık kalmıştı. Rusya, görüşmenin akabinde Mali’ye askeri ekipmanın yanı sıra yakıt, tahıl ve gübre desteği sağlayacağını açıklamıştı.
Ekimde de Putin, Mali Cumhurbaşkanı Goita ile yapmış olduğu telefon görüşmesinde, terörle mücadelede Mali’ye yardım edeceklerini söylemişti.
Albay Assimi Goita’nın Mayıs 2021’de darbeyle yönetimi ele geçirmesinin arkasından Rusya ve Mali içinde bilhassa askeri alanda yakınlaşma başlamıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası