“10 bin liranın altında olmaması lazım”


CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, 2023 yılı asgari tutarına ilişkin açıklamada bulunmuş oldu. Kuşoğlu, “10 bin liranın altında olmaması lazım. Geçen senenin bütçesi 1 trilyon 700 milyardı, bu senenin bütçesi 4,5 trilyon lira. 1,7’den 4,5’a çıktı. Enflasyon bu, bu işte enflasyonu gösteriyor. 1,7’den 4,5’a çıkan enflasyon yüzde 140’lık, 150’lik bir enflasyonu gösteriyor, enflasyon bu gerçek anlamda. Şimdi bu şekilde olduğu süre asgari tutara de çalışanlara da işçiye, memura da buna nazaran zam vermek zorundasınız. Geçen yıl neydi yılbaşındaki asgari ücret 4 bin 250, dolayısıyla yüzde 150 olunca ne yapması lazım 10 bini geçmesi lazım, bu kadar. 10 binin altında olmaması lazım. Bütçe de bunu yansıtıyor aslına bakarsanız” diye konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, KRT TV’de Ankara Saati programında bugün Elif Doğan Şentürk’ün sorularını yanıtladı. Kuşoğlu, kendisine yöneltilen sorular üstüne şunları söylemiş oldu:

“BU FAİZİN DÜŞÜRÜLMESİ MAALESEF BİRİLERİNİN İŞİNE YARIYOR, BİRİLERİNİN MENFAATİNE YAPIYORLAR”

Açıklamada, bir bundan sonrakinde de gene azaltıma gidilecek ondan, kasım için, ondan sonrasında durulacak diyor, 9-9,5’ta duracak diyor. Tek haneye inince faiz aslına bakarsanız Nas devreye girmiyor. Tek haneli faiz mübah. Bu faizin düşme kararını tek bir şahıs, Erdoğan’a yakın bir ekonomist, saraydan bir şahıs bu faiz fikir fazlaca iyi oldu, halkın fazlaca işine yarayacak, yatırımcının fazlaca işine yarayacak, bu siyaset faizini 150 baz puan düşürmek krediye ulaşmayı sağlayacak, enflasyonu düşürecek bu tarz bir olay söyleyebilir mi söylemesi imkansız. Kimse bir şey söylemedi aslına bakarsanız. Bu faizin düşürülmesi maalesef birilerinin işine yarıyor, birilerinin menfaatine yapıyorlar. Kendi içlerinden birilerinin menfaatine meydana getirilen bir işlem. Bu bir tek bankaları varlıklı eder. Kur da bastırılıyor. Fazlaca büyük bir halde döviz baskılanıyor.Yaşam pahalılığı artıyor. Enflasyonla savaşım etmezseniz yaşam pahalılığı artar. Savaşım edilmiyor, bu şekilde enflasyonla savaşım edilmez. Merkez Bankası’nın ilk görevi fiyat istikrarıdır. Bu yok. Türkiye’deki rakamların dünya ile uyumlu bulunduğunu söyleyebilir miyiz? Fiyat istikrarı nereden adım atar? Türk parasıyla yabancı paraların uyumlaştırılmasıyla adım atar. Siz doları baskılıyorsunuz. Şu anda Türk lirası fazlaca değerlenmiş, şişmiş balon söz mevzusu. Bu balon her an patlayabilir.

“BALONUN İÇİ PİSLİK DOLU, BU BALONUN PATLAMASI HALKA ÇOK BÜYÜK ZARAR VERECEK BİR ŞEY”

Şimdi hepimiz kaygı içinde. İş adamları, bilimsel niteliği olan dünya vs. hepimiz endişeli bir halde bekliyor, balon ne süre patlayacak diye. Bu balonun içi pislik dolu, bu balonun patlaması halka fazlaca büyük zarar verecek bir şey. Bunun sonu hayır değil. İzledikleri iktisat politikasının sonucundan ülkeye fazlaca büyük zarar verecekler. Ne için? Kendi ikballeri için, seçim kazanmak için.

“CUMHURİYET TARİHİNDE OLMAMASI GEREKEN BİR SKANDALI YAŞADIK”

(BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ): Poşet kanunu görüşmeleri esnasında büyük bir rezalet yaşandı cumhuriyet tarihinde olmaması ihtiyaç duyulan bir skandalı yaşadık. Birçok madde var, bir tanesi kur korumalı mevduatla ilgili onun 1 yıl daha uzatılması ve vergiden gene muaf olmasıyla ilgiliydi. 23’üncü madde…Görüşmelere geldiğimiz süre ilgili Maliye Bakan Yardımcısı açıklamaları yapmış oldu. O gün bununla birlikte bütçe gerçekleşmeleri açıklanmıştı fakat Maliye Bakan Yardımcısı tuttu son zamanı itibariyle 88,4 olarak kur korumalı mevduat hesabının bütçeden maliyetini deklare etti. Bir de alınmayan vergiler var kur korumalı mevduat hesabından. Onun haricinde kambiyo karları var, şu demek oluyor ki bilançosunda döviz tutan işletmeler dövizden kar ediyorlar, o karların da vergiden muafiyeti söz mevzusu. 120-130 milyara yaklaşana maliyeti bu bütçeden.

“HESABIMIZA GÖRE 400 MİLYAR LİRA BUNLARA EK OLARAK VERİLİYOR. VERGİ DE ALMIYOR DEVLET”

Bir de 1,4 trilyon liralık kur korumalı mevduat hesabının Merkez Bankası boyutu var. Merkez Bankası boyutu Maliye Bakanlığı’nın sorumluluğundan daha çok. Orada da biliyoruz ki 120 milyar liraya yakın bir maliyet var. Merkez Bankası para basıyor, o hesap sahiplerini destekliyor. Maliye Bakanlığı bütçeden destekliyor, Merkez Bankası para aktarıyor. 2 milyon 270 bin şeklinde bir sayı var. Bir şahıs birkaç hesap açabiliyor. Siz varlıklı biriyseniz altın, dolar, euro, Türk lirası hesabınız var, dolayısıyla bu kur korumalı mevduat içinde minimum birkaç tane 5-6-7 hesabı olabilir. Averaj 500 bin kişiye ilişik kur korumalı mevduat hesabı söz mevzusu, bunlar 1,4 trilyon liralık bir servete sahipler. Bu iktidar tutuyor bütçeden onlara aktarma yapıyor, Merkez Bankası’ndan aktarma yapıyor. Hesabımıza nazaran 400 milyar lira bunlara ek olarak veriliyor. Vergi de almıyor devlet.

“MİLLETE YAPILAN, TBMM’YE YAPINA BU SAYGISIZLIK KARŞISINDA OLAYI PROTESTO ETTİK VE AYRILDIK”

Mültecilerle birlikte 90 milyon nüfus bu 500 bin kişiye ‘sen vergi verme sana her şeyi verelim’ diyoruz. Devlet bütçesinden para basarak Merkez Bankası kaynaklarından para aktarıyoruz. Ikimiz de dedik ki; 23’üncü maddeyle ilgili Merkez Bankası da data versin Maliye Bakanlığı şeklinde. Merkez Bankası temsilcisi arandı yok. Millet adına bizlere data verilmesi koşul. Merkez Bankası’ndan geldi bir genel müdür, ‘1211 sayılı TCMB Kanunu’na nazaran size data veremeyiz’ dedi. Tam tersine Plan ve Bütçe Komisyonu’na hususi data vermek zorundalar. Bu şekilde bir saçmalık olmaz, ısrar eden olduk, maalesef AKP’ye mensup milletvekilleri, komisyon başkanı gereğini yerine getiremediler, ikimiz de bu şekilde bir vaka karşısında, millete meydana getirilen, TBMM’ye yapına bu saygısızlık karşısında vakası protesto ettik ve ayrıldık. Ertesi günde durumu bilgilendiren bir mektupla Meclis Başkanı’nı bilgilendirdim. Şimdi gereğinin yapılmasını bekliyoruz.

“1,4 TRİLYON LİRA, KUR KORUMALI MEVDUAT HESABI BİTTİĞİNDE ÜLKENİN BAŞINA BELA OLACAK BİR MEBLAĞ”

Kur korumalı mevduat hesabının şu şekilde bir sıkıntısı da var; oradaki 1 trilyon 400 milyar küsur lira, bu meblağ kur korumalı mevduat hesabı bittiğinde ülkenin başına bela olacak bir meblağ. Bunun bütçe kaynaklarından ödeyemezsiniz, şu anda paranız var ise Türk lirası tutamazsınız, Türk lirası şu anda eksi negatif faizle eriyor devamlı olarak. Türk lirası olarak kimse parasını tutmuyor. Hepimiz döviz, altın, borsaya yönelenler, ev, otomobil alanlar var, bir halde Türk lirasından kaçıyor. Bu şekilde bir ortamda bu meydana getirilen iş fazlaca büyük yanlış.Dolar geçen yıl bu zamanlar bütçe hazırlıkları esnasında ne kadardı, faiz ne kadardı, enflasyon ne kadardı? Faiz 19’du, enflasyon 19’du, kredi faizleri de 17-18 civarındaydı. Şimdi 40’ın altında kredi faizi bulabiliyor musunuz? Güya ucuzmuş, bu durumu kendileri yarattılar.

“SEÇİMDEN SONRA TÜRKİYE’Yİ ÇOK BÜYÜK SIKINTI BEKLİYOR”

(SEÇİM BÜTÇESİ): Seçim bütçesi aslına bakarsak seçmenin bütçesidir. Seçmene seçim bütçesiyle rüşvet verirsiniz, onlardan da oy almaya çalışırsınız, rüşvetin karşılığı oydur. Fakat o denli fena bir halde yapılıyor ki bu, poşet kanununda çıkardığımız maddelerin birçoğu güya vatandaşa seçim rüşveti fakat bunların ülkeye yararlı olması mümkün değil. Bu tarz şeyleri yaptıktan sonrasında seçimlerden sonrasında fazlasıyla geri alınacak. Seçimden sonrasında Türkiye’yi fazlaca büyük sorun bekliyor, fazlaca, o denli fena siyaset izliyorlar ki, sorunları halının altına süpürmek şeklinde bir deyimimiz vardır, emin olun halının altına süpürme değil bir odayı doldurmuşlar pisliklerle. Süpürüyorlar odanın bir tanesine atıyorlar. Bunu temizlemek fazlaca zor.

“BU GERÇEKTEN DİNE SAYGISIZLIKTIR ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIZ, DİYANET’TEN BAŞKA BU KONULARI BİLEN YOK MU!”

Gün kurtarılıyor, seçime kadar ne yapmış olup edelim seçimi görelim, ondan sonrası Tanrı kerim. Buna da alınyazısı diyorlar, kaderle ne ilgisi var iktisat politikasının. Diyanet’in bütçesinden bahsettiniz, Diyanet ki bu dinimize hakarettir bu tarz bir olay olması imkansız; ‘Zamlar Tanrı tarafınca yapılıyor’ dendi. Bu şekilde bir rezillik olur mu bu dinsizliktir, bu hakkaten dine saygısızlıktır elhamdülillah Müslümanız, Diyanet’ten başka bu mevzuları bilen yok mu? Olacak şey midir, bu şekilde laflarlar edilir mi! Bir tek iktidar ardında koşan, iktidara hizmet eden, politika meydana getiren, İslam dinini siyasetin, Erdoğan’ın hizmetine sokan bir kurumdan bahsediyoruz, ne kadar utanç duyulacak bir şey değil mi? Bu para onun için veriliyor. Oysa yüce dinimizin Erdoğan’a alet edilmemesi gerekir yazık günah.

“TAŞIT GİDERLERİ ANORMAL BOYUTLARDA. ALINACAK TAŞITLARDA MÜTHİŞ ARTIŞ VAR”

(VERGİ YÜKÜ): Bu senenin vergi gelirlerine bakın, geçen yıla nazaran vergi gelirlerinde müthiş var. Ağırlıklı olarak bizlerden alınan, şu demek oluyor ki biz su, elektrik kullandığımızda, alışveriş yaptığımızda bizim tükettiklerimiz üstünden alınan vergiler bunlar. Vatandaştan alınan vergilerle keyif ediyorlar. Taşıt giderleri anormal boyutlarda. Alınacak taşıtlarda müthiş artış var. Sanki Erdoğan’ın filosunda otomobil yokmuş şeklinde, bir yerden bir yere geçerken 2 dakika sürüyor konvoyu, bunu 4 dakikaya çıkarmaya çalışıyorlar sanki, dünyada yok bu şekilde bir örneği.

“TABLOYA EKLEMEDİKLERİ RAKAMLAR VAR, BORÇLARIMIZ VAR, ÇOK BÜYÜK BORÇLARIMIZ VAR”

Bizim borçlarımız fazlaca fazla değil, gayri safi ulusal hasılayla oranladığın süre. Tabloya eklemedikleri rakamlar var, borçlarımız var, fazlaca büyük borçlarımız var. Bunun altından hakkaten seçimden sonrasında Türkiye’yi büyük sıkıntılar bekliyor. Her şeyi erteliyorlar. Normalde doğalgaz alımından dolayı BOTAŞ’ın ödemesi ihtiyaç duyulan meblağları da borcu sonuçta onu da ertelemeye çalışıyorlar. O da borçları artıran bir unsur. İç borçlarda bile dövizli borçlar var. Ya da durağan(durgun) faizli değil değişken faizli borçlanıyoruz, enflasyon arttıkça borç yükümüz de artıyor. Şu anda 550 milyarı geçmiş durumunda, yabancı parayla olan borçlarımız.

“3-5 SENE ÖNCE BİR ARABA ALINAN MEBLAĞLA, 55-56 BİN LİRAYLA ŞİMDİ BİR TELEFON ALABİLİYORSUNUZ”

Dünyada bir artıyorsa fiyatlar sen de beş artıyor. Faiz artırımına gidilmesinin sebebi tasarrufları teşvik etmektir, enflasyonun önünü kesmek, insanoğlu harcama yapmasın tutum yapsın ona teşvik etmektir. Enflasyon 5 ise faiz 6 ise siz enflasyon üstünde bir birim kazanacağınız için tasarrufa gidersiniz, harcama yapmazsınız. Türkiye’deki şeklinde tutum yapmış olursanız, 100 liranız var ise, 100 bin liranız var ise, 100 milyon liranız var ise, bunu 1 yıl beklettiğinizde sizin alacağınız faiz enflasyonun altındaysa paranız erir. Türkiye’de 100 lira ile bir tane otomobil alabiliyorsanız, gelecek yıl onu da alamıyorsunuz. 3-5 yıl ilkin bir otomobil alınan meblağla 55-56 bin lirayla şimdi bir telefon alabiliyorsunuz. Gerçek faizi piyasaya, enflasyona nazaran ayarlamazsanız insanoğlu ellerinde para tutmaz.Şu anda kimse Türk lirası tutmaz bu şartlarda. Tutmuyor aslına bakarsanız, dövize gidiyor, borsaya gidiyor, parasını değerlendirmek istiyor Türk lirasını tutmuyor, bu ne yapıyor enflasyonu artırıyor. Enflasyonla savaşım etmiyor iktidar.

“10 BİN LİRANIN ALTINDA OLMAMASI LAZIM”

(ASGARİ ÜCRET): Geçen senenin bütçesi 1 trilyon 700 milyardı, bu senenin bütçesi 4,5 trilyon lira. 1,7’den 4,5’a çıktı. Enflasyon bu, bu işte enflasyonu gösteriyor. 1,7’den 4,5’a çıkan enflasyon yüzde 140’lık, 150’lik bir enflasyonu gösteriyor, enflasyon bu gerçek anlamda. Şimdi bu şekilde olduğu süre asgari tutara de çalışanlara da işçiye, memura da buna nazaran zam vermek zorundasınız. Geçen yıl neydi yılbaşındaki asgari ücret 4 bin 250, dolayısıyla yüzde 150 olunca ne yapması lazım 10 bini geçmesi lazım, bu kadar. 10 binin altında olmaması lazım. Bütçe de bunu yansıtıyor aslına bakarsanız.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Bebek Bakıcısı
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler seo paket casibom